Uyuz Böceğine Dikkat

Böcekler, hayvan popülasyonunun sayıları en fazla olan grubudur. Ayrıca bir milyondan fazla türe sahip olan bu canlıların bazıları oldukça büyük ve tehlikeli olabildiği gibi bazılarını gözle göremeyiz bile. Uyuz böcekleri de gözle göremediğimiz türden olan haşerelerdendir.

Uyuz Böceğinin Özellikleri

Bu haşerenin en bilinen özelliği elbette ki uyuz hastalığına yol açmasıdır. Ayrıca gözle görülemeyen bu haşere derimiz üzerinde yaşar. Hem insanlarda hem hayvanlarda uyuz hastalığını ortaya çıkaran bu haşere, genellikle ılık ve serin havaların baş haşeresidir. Bu nedenle uyuz böceğine dikkat etmek gerekir.

Özel antenleri sayesinde derimizin üzerinde yavaş yavaş tüneller açan uyuz böcekleri, her ilerleyişte yumurtalarını bırakır. Bu yumurtalar vücudumuzda çok fazla kaşıntılara sebep olabildiği gibi, hayvanlarda bu durum daha da kötüdür.

Uyuz Hastalığı Bulaşıcı Bir Hastalıktır

Özellikle insandan insana bulaşan bu hastalık, hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara da kolayca geçebilir. Bu nedenle uyuz aşısı olup olmadığını bilmediğiniz sokak hayvanlarına dokunmamalı, onları aşılarını yaptırtmadan evinize almamalısınız. Bu hastalık mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediği sürece hastalık tüm vücuda yayıldığı gibi çevrenizdeki insanlara da bulaşır. Bu nedenle asla bu kaşıntıları görmezden gelmemeli, en yakın hastaneye tedavi olmalısınız. Tedavi süreci oldukça basit olmasına rağmen süresi ortalama olarak 2 hafta kadardır. Kremle tedavi edilen bölgeler, tedavi bitiminde düzelmeye başlar. Kaşıntı ve deri döküntüsü gibi şikayetler devam etse de bu durum normaldir.

Güngören Böcek İlaçlama servisine her haşere şikayetiniz için ulaşabilirsiniz. Haşere ilaçlama hizmetlerinde daima en çok tercih edilen firmamız, sizlere sadece ilaçlama hizmeti vermekle kalmıyor, sitemiz ve çağrı merkezlerimiz üzerinden haşerelerle ilgili merak ettiklerinizi de yanıtlıyor. Müşteri temsilcilerimize ilaçlamalar konusunda danışmak istediğiniz her şeyi, dilediğiniz saatte sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir