İlaçlama sonrasında temizlik nasıl yapılır

Özellikle de ev hanımları için oldukça büyük önem taşıyan bu sorunun yanıtını ise şu şekilde açıklayabiliriz.

Eğer evinizde, işyerinizde ve diğer kapalı alanlarda kokulu ilaçlama yapıldıysa, alan havalandırılmadan mekana giriş yapılmaması gerekir. Sonrasında ise, gözle görülebilir alanlar, ıslak bez ile silinebilinir. Ancak ilaçlamanın yoğun olarak yapıldığı dolap içleri, dolap arkaları, kanepe arkaları, karanlıkta kalan kuytu köşelerde ıslak ve detaylı temizlik yapılması için en az 15 gün beklenmesi gerekmektedir. ilacın kalıcılığını arttırmak için bu hususa özen gösterilmesinde fayda var.

Kokulu ve kokusuz sıvı ilaçlamalarda kuru temizlik yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kapalı ortamlarda jel ilaçlama yapıldıysa, özel bir temizlik yapılmasına gerek yoktur. Günlük rutin temizliğinizi yaparak yaşamınıza devam edebilirsiniz.

 

Her türlü ilaçlama sonrasında mutfakta ıslak temizlik yapılması gerekmektedir. Özellikle de tezgâh, açıkta kalan kap ve materyaller,  ocak, dolapların dış kısımları, tencereler, tabak kaşık bibi eşyalar silinmeden ve yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

 

İlaçlama sonrasında temizlik yaparken sağlığınızı güvene almak adına eldiven ve maske kullanılması şarttır. İlaca direkt temas edilmesi durumunda ise ellerinizi iyice sabunla yıkamanız gerekir. Temizlik yaparken çamaşır suyu kullanılmaması gerekir. Bu hem ilacın etkisini öldürecek hem de ilaç ile bileşime geçeceğinden sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

 

Ortamda böcek varlığı son bulduğunda ve ilaçlama üzerinden 20 gün geçtikten sonra detaylı istenildiği şekilde, ıslak ve kuru temizlik rahatlıkla yapılabilir.

 

Çocuklarınızın kullandığı tüm eşyalar ve kıyafetler ile evinizdeki tekstil ürünleri (kıyafetler, yatak örtüleri, kanepe örtüleri vb) eşyalar yıkanmadan kullanılmamalıdır.

 

İlaçlama hizmetini size sunan yetkili ile görüşerek evinizde uygulanan ilaç türü, ilaçlama yöntemi ve böcek yoğunluğuna bağlı olarak ilaçlama sonrasında nasıl temizlik yapılır hususunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir