Haşerelerin Zararları

Pek çok insanın adını duyunca bile huylandığı, görür görmez rahatsız olduğu haşerelerin zararları hakkında herkes bilgi sahibidir ancak; evdeki böcek istilası durumunda kimi zaman bu zararlar göz ardı edilmekte ve bu da çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda sizler için haşerelerin zararlarından bahsetmek istedik.

Haşerelerin Zararları ve Haşerelerden Kurtulma Yöntemleri

Haşerelerin İnsan Sağlığına Verdiği Ortak Zararlar

  • Böcek ısırması ve sokması sonucu oluşan kaşıntı, acı, ağrı ve şişlikler,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  • Cilt hastalıkları,
  • Gıda zehirlenmeleri,
  • Uyuz,
  • Tifo,
  • Dizanteri,
  • Solunum problemleri (bronşit, nefes darlığı, astım gibi)
  • Enfeksiyon oluşumu gibi pek çok  sağlık problemine sebep olmakla birlikte, pek çok haşere türü de salgın hastalıkların taşıyıcısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin:

Hamamböceğinin zararları; ağız salgıları, bıraktığı dışkı ve yumurtalar ile çok ciddi zararlar verir. Gıda zehirlenmelerinin %95’ine sebep olmaktadır. Verem, dizanteri, grip, pnomoni, hepatit virüsü, astım, mantar gibi pek çok hastalığı yayar.

Sineğin zararları; ısırığı ile kaşıntı ve rahatsızlık hissi veren sivrisinekler, pek çok ölümcül hastalığın taşıyıcısı konumundadır. Nil humması, sarı humma, fil hastalığı, grip ve cilt hastalıklarını insanlara bulaştırırlar. Ayrıca mikrobik yapıları nedeniyle de enfeksiyon riski oluştururlar.

Karıncanın zararları; ısırığı ile kaşıntı ve yara oluşumuna sebep olur

Farelerin zararları; tifüs, veba, dizanteri gibi salgın hastalıkları taşır.

Kalorifer böceğinin zararları ; dizanteri, verem, hepatit, antrax, astım hastalıklarına sebep olur.

Tatarcık sineğinin zararları; bir konakçıdan aldığı kanı diğerine taşır, dolayısıyla kan yoluyla bulaşan tüm hastalıklar için risk taşımaktadır. Bunun dışında şark çıbanı, tavuk hastalığı, viral hastalıklar da tatarcık ısırması sonucu meydana gelecek hastalıklardandır.

Güvenin zararları; eşyalara verdiği zararın haricinde, gıdalara dışkısını bırakan ve kullanılmaz hale getiren güve; söz konusu yiyecekler yendiği takdirde gıda zehirlenmesine ve mikrobik hastalıklara neden olur.

Haşerelerin Zararlarından Nasıl Korunuruz?

Evinizde bir haşere varlığından şüpheleniyorsanız, ya da eve haşere girmemesi için önlem almak istiyorsanız; izleyeceğiniz en etkili yol, uzman bir ilaçlama şirketi ile görüşerek evi profesyonel yöntemlerle böceklerden arındırmak olacaktır. Vakit kaybetmeden, en iyi ilaçlama firmasıyla görüşerek sizin için doğru olan ilaçlama yöntemini belirlemeli ve uzman ilaçlama ekibi tarafından evinizi ilaçlatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir