Fare ilaçlanma da bilinmesi gerekenler

Her canlının belli bir yaşam alanı vardır. Bu yaşam alanı dışına çıkan canlılar bazen bizleri panikletebilir. Bunların başında gelen türlerin biri ise en zararlı memeli hayvanlar arasında gösterilen kemirgen olan fareler.  Türlerine göre yaşam alanların da farklılık gösteren bu hayvanların ülkemizde sıklıkla bulunanlarına bakacak olursak ilki, ‘Lağım faresi’ adından da anlaşılacağı gibi yer altında bulunan lağımlarda, depo ve kanalizasyon yerlerinde yaşar. Bir diğeri olan ‘yaban faresi’ ise tarla ve çöl hayatına adapte olmuş yerlerde; seralar, araziler, kurak alanlarda yaşamını sürdürür ve toprak altında barınırlar. Son örnek olan ‘ev ve çatı faresi’ ise insanların yaşam alanlarında daha çok görülen hatta evlerimize sızmaya çalışan çeşittir. Bunun en korkunç örneği ise veba hastalığının salgına dönüşerek korkunç bir şekilde binlerce insanın yaşamına son vermiş bir tür olması.
Genel olarak tüm fare çeşitleri en kirli alanlarda yaşadıkları için üzerinde pire besler ve buda insanlara bakteri bulaştırarak birçok hastalığa sebebiyet verir. Bazı hastalıkların sonucu ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenlerle her zaman kemirgenlere karşı yaşam alanlarımızı güvenli kılmak zorundayız. Çevremizde oluşan veya oluşabilecek herhangi bir fare istilasına karşı yapmamız gerekenleri uygulama şeklinde bilmemiz gerekir.
Fareler dünyada yiyecek stoğunun %20’sini tüketirler. Ulaşabildikleri her yiyeceği tükettikleri gibi en çok hububat türü gıdaları daha çok severler. Kemirgenlerle mücadele için yapılması gerekenler, çevreden bu canlıların gelmesini ve binalara girmesini engellemek, problem yokken gerekli korunma tedbirlerini almak. Bunun hemen sonrasında işinde profesyonel bir ilaçlama şirketi ile anlaşıp fare alan krokisinin çıkarılması, ardından fare yem istasyonlarının yerleştirilmesi. Herhangi aksi bir durum oluşması göz önünde bulundurularak belli periyotlarda bu alanlar kontrol edilmelidir.
Farenin kolaylıkla tüketebileceği ve ilgisini çekeceği yemlerin olması çok önemlidir. Koku almada son derece duyarlı olan kemirgenler için fare ilaçlama da en etkili ve uygulanması gereken yöntem bu canlının zaman içinde ölmesini sağlamak. Fareler hiyerarşi şeklinde kalabalık bir halde yaşarlar. Bir diğerinin ölümü diğer farelerin onu hemen bulabilmesini ve koklayarak yediği besini yememesini sağlayacaktır. Bu sebeple en kısa periyotlar aralığında tüm kemirgenler yok edilerek tam sonuç alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir